Érdekességek

Praktikus
Olcsó energia
Pályázat

Regisztráció

FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Érintésvédelem.

 

BotCom

FÓRUM

 

Mi is az érintésvédelem.


A lakásban levő villamos háztartási készülékek, gépek és berendezések hibája, helytelen vagy szabálytalan használata esetén, használatuk veszélyeztetheti az életet és a testi épséget.


Érintésvédelemnek nevezzük azokat a műszaki előírásoknak, óvórendszabályoknak az összegzését, amelyeknek célja, hogy az üzemszerűen feszültség alatt nem álló, de valamilyen hiba miatt feszültség alá kerülő fém vagy más villamos vezető anyagú berendezésrészeknek a megérintéséből eredő veszélyeket elhárítsa.


Az áramütés veszélyessége elsősorban az emberi testen áthaladó áramerősségtől függ. 5mA-nél (0,005A) kisebb  áramerősség általában nem veszélyes, de mivel rendellenességre figyelmeztet, okát soron kívül tisztázni kell, és javításáról gondoskodjunk. 10 mA-nél görcsös állapot keletkezik, amelynél az ember esetleg már nem tudja a vezetőt, készüléket elengedni. 25-50 mA áramerősségnél, halálos légzés és szívbénulás lép fel.


Az érintésvédelem célja, feladata az, hogy az emberi szervezetre veszélytelen érték alá korlátozza az ember testén átfolyó áramot. Ennek sokféle módja van, amelyet villanyszerelő szakemberrel konzultálva a helyi adottságok figyelembevételével kell kialakítani. Az hogy az érintésvédelem megfelelő e csak arra képzett, szakvizsgával és megfelelő műszerekkel rendelkező villanyszerelő szakember képes eldönteni.
Újonnan készült lakásban a villamos hálózat összes felülvizsgálati munkájáról, a berendezés szigetelési állapotának ellenőrzéséről, érintésvédelmének hatásossági ellenőrzéséről, a villanyszerelő (kivitelező) köteles gondoskodni, jegyzőkönyvezéssel.


Áramütéses balesetek

Áramütéses balesetek megelőzése a háztartásokban A modern ember életének egyik legfontosabb “kelléke” a villamos energia. A villamos berendezések üzemeltetése baleseti veszélyt is rejt magában. A háztartásokban bekövetkező áramütéses balesetek nagy száma azt mutatja, hogy a háztartási eszközök használatakor nem vagyunk elég körültekintőek. Megállapítható, hogy a balesetek bekövetkezését szinte mindig szabálytalanság előzte meg. Az alábbiakban sorra vesszük a leggyakoribb veszélyhelyzeteket: * Nagyfeszültségű vezetékek megközelítéséből vagy megérintéséből adódó balesetek.

Az ilyen jellegű balesetek legtöbbször halállal vagy súlyos csonkulással végződnek. Szenvedő alanyai legtöbbször gyerekek. Gyakori eset, hogy a nagyfeszültségű vezeték vas vagy vasbeton oszlopáról leszakad a vezeték. Az első esőzés alkalmával az elázott vezeték fáziszárlatot okozhat, és a zárlati ív következtében valamelyik vezeték a földre eshet.

Az utóbbi időben többször előfordult, hogy üzemelő oszloptranszformátor-állomásra másztak fel illetéktelen személyek. Történt behatolás épített transzformátor-állomásba is, aminek következtében az ott szerzett sérülésekbe belehaltak. Elemi csapás (szélvihar, villámcsapás) következtében előfordulhat, hogy nagyfeszültségű vezetékek a talajtól kézzel elérhető távolságig lelógnak vagy leszakadva a földre érnek. A leszakadást vagy lelógást télen okozhatja zúzmarateher vagy jegesedés is. Az ilyen vezetékek megközelítése életveszélyes.

Ahol a vezeték a földre ér, vagy az élőfa vezetékkel érintkezik, a talajon úgynevezett lépésfeszültség alakul ki. Ha valaki ilyen helyzetbe kerül, a veszélyes helyzettől óvatosan, igen kis lépéssel, szinte néhány centiméteres araszolással távolodjon el. A lépésfeszültség nagysága a lépések nagyságától függően nő. Különösen veszélyes, ha valaki ilyen helyen elesik, mert így a test két, földdel érintkező pontja között – 80-100 cm helyett – a távolság 150-200 cm-re is megnőhet. * Utcai közcélú hálózat, illetve csatlakozó vezetékek megérintéséből adódó balesetek. Ha valaki ily módon kerül az áramkörbe, a segítő személy testének érintése nélkül (pl.: kabátjánál fogva) szabadítsa ki az áramkörből!

Hasonló veszélyhelyzet áll elő, ha valaki fákat permetezve vagy kertet locsolva a vízsugárral közelíti meg a feszültség alatt lévő hálózatot. Előfordulhat, hogy gyümölcsszedés közben érintik meg a csatlakozó vezetéket. Az ilyen esetben tulajdonképpen a szigetelt falétra sem jelent védelmet, mert az élőfát egyidejűleg megérintve a vezetékkel létrejön a testen keresztül az áramkör. A ház karbantartása közben előfordulhat, hogy létrával vagy állvánnyal elszakítják a csatlakozó vezetéket. Ebben az esetben a leszakadt vezeték jelent életveszélyt. Jelentős veszéllyel járhat a fák gallyazása is.

Az utcai vezeték felett az áramszolgáltató emberei “hivatalból” végzik el a munkát, de a csatlakozó vezetékek alatt vagy közelében a háztulajdonos végzi ezt el. (Célszerű ezt a munkát hosszú fanyelű szerszámmal végezni.) Azonban nagyfeszültségű vezeték közelében magánszemély ilyen munkához semmi esetre se kezdjen hozzá. Fa kivágásakor minden esetben kérjük az áramszolgáltatótól a csatlakozó vezeték feszültségmentesítését. * Ház körüli munkánál előforduló áramütéses balesetek.

Családi házak és társasházak építése is sok villamos balesetveszélyt rejt magában. Ezért az ideiglenes csatlakozó elkészítésekor az áramszolgáltató munkavállalói megkövetelik, hogy fogadó szekrényben a fogyasztásmérőkön, kisautomatákon és dugaszoló aljzatokon kívül úgynevezett hibaáram-védőkapcsoló kerüljön beépítésre. Építéseknél ma már több villamos gép kerül felhasználásra. Ezek közül legtöbb áldozatot szed évente a betonkeverő gép. Az ilyen gépek csatlakozó vezetékeinek és dugaszoló aljzatainak hibátlannak kell lennie. A vezetéket és csatlakozási pontokat mechanikailag védeni kell a külső sérülések megelőzése érdekében.

 

Segítünk a választásban, tervet készítünk : itt kérheti ajánlatunkat



Visegrád, 2008.december 20.

BotCom KFT

E-mail: info@botcom.com
 

Copyright 2008 © BotCom KFT. Törv. védve..Felhasználási Feltételek